Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

Czy muszą cierpieć i umierać dlatego, że my ludzie nie potrafimy o nie zadbać, zapewnić im dobrego życia, zrozumieć, że one też czują, że one wiernie służą człowiekowi, a człowiek nie potrafi szanować ich potrzeb? „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Pamiętajmy o nich i nie bądźmy obojętni. Dzisiaj obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT.

„Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania”.

  To, jak traktujemy inne gatunki jest oznaką naszego człowieczeństwa, świadczy o tym jakimi jesteśmy ludźmi. Dobro, wrażliwość i współczucie powinno towarzyszyć nam przez całe życie. Zwierzęta tak jak my odczuwają ból, strach, smutek, tęsknotę i samotność. Potrafią też przeżywać radość, chociaż często tak mało mają jej na co dzień. Nie trzeba wiele, aby polepszyć ich życie.

Siedem kroków do poprawy warunków życia

- Zapewnij zwierzakowi szczelne, ciepłe, zaizolowane od ziemi miejsce do spania i odpoczynku, chroniące przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Sprawdź czy nie jest za ciasne lub zbyt duże, czy ma odpowiednie bezpieczne wejście. Zimą wyłóż miejsce spania słomą, aby zwierzakowi było ciepło i przytulnie.

- Zapewnij mu odpowiednią dla danego gatunku karmę. Nie karm zwierząt domowych resztkami ze stołu, które są przecież przyprawione, nie karm chlebem i mlekiem, to im szkodzi.

- Zapewnij codziennie świeżą wodę do picia. Zimą podawaj lekko letnią, a latem zmieniaj i dolewaj częściej.

- Zadbaj, aby twoje zwierzę miało w miejscu gdzie przebywa oraz wokół niego czysto.

- Sprawdź, czy uwięź (jeśli musi być) jest możliwie jak najdłuższa i czy nie jest za ciężka, a także czy zwierzę jest na niej bezpieczne. Sprawdź czy obroża nie uwiera, nie wżyna się w szyję. Uwolnij zwierzaka z uwięzi tak często jak tylko się da, daj mu trochę wolności i swobody.

- Jeżeli trzymasz psa w kojcu dopilnuj, czy jego wielkość jest dla niego wystarczająca, czy zapewnia mu swobodę ruchów. Wypuszczaj, gdy tylko to możliwe, sprzątaj regularnie.

- Zadbaj o coroczne szczepienia, oraz zabierz zwierzaka do weterynarza lub wezwij go do domu/gospodarstwa, gdy widzisz, że choruje czy cierpi.

Dla nas tak niewiele, a dla nich znaczy to tak wiele. Zróbmy to dla siebie i dla nich. Każde zwierzę ma prawo do godnego i pozbawionego cierpienia życia, spokojnej starości i pozbawionej strachu i bólu śmierci, gdy nadejdzie jego czas.

POMAGAJ! REAGUJ! RATUJ!

Wesprzyj działalność Fundacji!

Wspieram co miesiąc:

Wspieram / Siepomaga

Wspieram jednorazowo. Wybierz kwotę wsparcia: